Congratulations to the 2020 Teeny Award Nominees!

V2 TA 2020 Website Banner 1

We are BEYOND EXCITED to share the nominees of the 2020 (VIRTUAL) TEENY AWARDS!

EVENTS AWARDS

Works must have been produced at a TeenTix Arts Partner organizations between July 2019 and June 2020.

1. TEENS RUN THE WORLD AWARD for the work that best showcased the work of young artists or engaged topics related to youth

    • Snow White, Seattle Childrens’ Theatre
    • King Lear, Penguin Productions
    • The Last World Octopus Wrestling Championship, ArtsWest
    • Mr. Burns, a post-electric play, YATC
    • Sound Off!, MoPOP
    • Youth Speaks Seattle, Arts Corps
    • #adulting, 18th & Union
    • On the Verge, Seattle Art Museum

    2. KINDLING AWARD for the work that most artfully illuminated a social issue or sparked civic dialogue

      • Indecent, Seattle Rep
      • The Revolutionists, ArtsWest
      • 1984, 18th & Union
      • Virtual - Translations, Three Dollar Bill Cinema and Northwest Film Forum
      • Susan, On the Boards
      • Hidden in Plain Site, Bellevue Art Museum
      • Beyond Bollywood, MOHAI
      • Zanele Muholi: Somnyama Ngonyama, Hail the Dark Lioness, SAM
      • Carmen Maria Machado, Seattle Arts and Lectures
      • Admissions, Seattle Public Theater
      • Revolution 2020!, Seattle Women's Chorus
      • Reparations, Langston

      3. OUT OF THIS WORLD AWARD for the most transporting work

        • Howl’s Moving Castle, Book-It Repertory Theatre
        • Dance Nation, Washington Ensemble Theatre
        • The Tempest, Seattle Shakespeare Company
        • Showing Out, Central District Forum for Arts and Ideas
        • XPRESS, Whim W’him
        • Charlie Parker’s Yardbird, Seattle Opera
        • Minecraft: The Exhibition, MoPOP
        • In Plain Sight, The Henry Art Museum
        • A Clandestine Sequence of Wretched Events, Jet City Improv

        4. BEST AESTHETICS AWARD for great design

          • Bliss, The 5th Avenue Theatre
          • Where Beauty Lies, The Wing Luke Museum of the Asian Pacific American Experience
          • Cinderella, Seattle Opera
          • Flesh and Blood, Seattle Art Museum
          • Locally Sourced, Pacific Northwest Ballet
          • Dracula, ACT
          • Shout Sister Shout, Seattle Rep
          • The Nutcracker, Pacific Northwest Ballet
          • Mamma Mia!, Kirkland Performance Center
          • Sugar Skull: A Dia de Los Muertos Musical Adventure, Tacoma Arts Live
          • Hiplet Ballerinas, Edmonds Center for the Arts
          • True West, Seattle Rep
          • The Pavilion, Strawberry Theatre Workshop

          SPECIAL AWARDS

          Neither for events nor organizations, this category recognizes young leaders in our community.

          5. BEST YOUTH ENGAGEMENT PROGRAM AWARD

            • 14/48:HS, The 14/48 Projects
            • Teen Docent Program, Bellevue Art Museum
            • National Film Festival for Talented Youth (NFFTY)
            • Reel Queer Youth, Three Dollar Bill Cinema
            • Youth Writers Cohort, Hugo House
            • Henry Teen Collective, Henry Art Gallery
            • Youth Curator Program, Northwest African American Museum
            • Teen Advisory Group, Seattle Art Museum
            • Youth Advisory Board, MoPOP
            • MOHAI Youth Advisors, MOHAI

            6. THE YOUTH ARTS ADVOCATE AWARD

              This award celebrates a teen who makes big contributions to our region's arts and culture community through passion, advocacy, and leadership. Learn more here. Know a teen that fits the bill? Send your nomination to [email protected]

              ORGANIZATION AWARDS

              Celebrating the region’s most teen-friendly arts organizations

              7. BEST FRONT-OF-HOUSE EXPERIENCE: For the partner organization with the most welcoming and helpful box office staff, greeters, ushers, etc.

                All TeenTix partner organizations are nominated!

                8. BEST THEATRE

                  (Please note, Seattle Shakespeare Company won this award in 2019 and is not eligible this year.)

                  • 18th and Union
                  • The 5th Avenue Theatre
                  • A Contemporary Theatre (ACT)
                  • ArtsWest
                  • Book-It Repertory Theatre
                  • Copious Love Productions
                  • Edmonds Driftwood Players
                  • INTIMAN Theatre Festival
                  • Mirror Stage
                  • Pork Filled Productions
                  • Renton Civic Theatre
                  • Seattle Children’s Theatre
                  • Seattle Musical Theatre
                  • Seattle Public Theater
                  • Seattle Repertory Theatre
                  • SiS Productions
                  • Strawberry Theatre Workshop
                  • Taproot Theatre
                  • The 14/48 Projects
                  • UW Undergraduate Theatre Society
                  • UW School of Drama
                  • Washington Ensemble Theatre
                  • West of Lenin
                  • Young Americans' Theatre Company

                  9. BEST MUSEUM or GALLERY

                    (Please note, Washington State History Museum won this award in 2019 and is not eligible this year.)

                    • Bellevue Arts Museum
                    • Burke Museum
                    • Henry Art Gallery
                    • Museum of History & Industry (MOHAI)
                    • Museum of Pop Culture (MoPOP)
                    • Northwest African American Museum
                    • Pacific Science Center
                    • Seattle Art Fair
                    • Seattle Art Museum, Seattle Asian Art Museum & Olympic Sculpture Park
                    • Tacoma Art Museum
                    • The Wing Luke Museum of the Asian Pacific American Experience

                    10. BEST DANCE ORGANIZATION

                      (Please note, Spectrum Dance Theater won this award in 2019 and is not eligible this year)

                      • CHOP SHOP
                      • Pacific Northwest Ballet (PNB)
                      • Whim W'Him

                      11. BEST IMPROV ORGANIZATION

                        (Please note, Unexpected Productions won this award in 2019 and is not eligible this year.)

                        • ComedySportz Seattle
                        • Jet City Improv

                        12. BEST FILM ORGANIZATION

                          (Please note, Pacific Science Center won this award in 2019 and is not eligible this year.)

                          • Grand Illusion Cinema
                          • National Film Festival for Talented Youth (NFFTY)
                          • Northwest Film Forum
                          • Seattle International Film Festival | SIFF Cinema
                          • The Grand Cinema
                          • Three Dollar Bill Cinema

                          13. BEST MUSIC ORGANIZATION

                            (Please note, the Seattle Chamber Music Society won this award in 2019 and is not eligible this year.)

                            • Early Music Seattle
                            • Music of Remembrance
                            • Pacific MusicWorks
                            • Seattle Men's & Seattle Women's Choruses
                            • Seattle Opera
                            • Seattle Symphony
                            • Symphony Tacoma

                            14. BEST CIVIC, CULTURAL, or LITERARY ORGANIZATION

                              (Please note, Hugo House won this award in 2019 and is not eligible this year.)

                              • Central District Forum for Arts & Ideas
                              • LANGSTON
                              • Seattle Arts & Lectures
                              • Seattle Center
                              • Town Hall

                              15. BEST MULTI-DISCIPLINARY ORGANIZATION

                                (Please note, Kirkland Performance Center won this award in 2019 and is not eligible this year.)

                                • Tacoma Arts Live
                                • Cornish College of the Arts
                                • Edmonds Center for the Arts
                                • Meany Center for the Arts
                                • Moisture Festival
                                • On the Boards
                                • Stroum Jewish Community Center

                                Voting for the winners is officially live! Teens, use your voice HERE!

                                Login

                                Create an account | Reset your password