Congratulations to the 2019 Teeny Award Nominees!

Web2018 Teeny Awards 362

We are beyond EXCITED to share the nominees of the 2019 TEENY AWARDS!

TEEN CHOICE AWARDS
Teens in each of the following groups has the ability to nominate their favorite event from the year

  1. PRESS CORPS PICK
  2. NEW GUARD PICK

EVENTS AWARDS
Works must have been produced at a TeenTix Arts Partner between July 2018 and June 2019

3. TEENS RUN THE WORLD AWARD for the work that best showcased the work of young artists or engaged topics related to youth

14/48:HS Fall & Spring Festivals, 14/48 Projects
Romeo and Juliet, ACT Theatre
Dry Land, Seattle Public Theater
Young Artists Program, Seattle Symphony
NFFTY 2018, National Film Festival for Talented Youth
Youth Speaks Seattle Poetry Slam Series, Arts Corps
What Every Girl Should Know, Young Americans' Theatre Company
20 Under 20, Bellevue Art Museum
Naramore Art Exhibition, Seattle Art Museum
Jaune Quick-to-See Smith: In the Footsteps of my Ancestors, Tacoma Art Museum
West Side Story, 5th Avenue Theatre
8th Grade, SIFF
#20gayteen Shorts, Three Dollar Bill Cinema
Jane Eyre The Musical, ArtsWest
New Works Festival, UW Undergraduate Theatre Society
Winter Flies, SIFF
Sadie, Northwest Film Forum

4. KINDLING AWARD: for the work that most artfully illuminated a social issue or sparked civic dialogue

And in this Corner: Cassius Clay, Seattle Children's Theatre
A Thousand Splendid Suns, Seattle Repertory Theatre
Pass Over, ACT Theatre
Urinetown, ACT Theatre
Poor People's TV Room, On the Boards
Strange Fruit, Spectrum Dance Theater
Caught, Intiman Theatre
Lines, Meany Center for the Performing Arts
Showing Out, Central District Forum for Arts & Ideas
Represent! 2019, SIS Productions & LANGSTON
American Junkie, Book-It Repertory Theatre
Fire Season, Seattle Public Theater
White Rabbit, Three Dollar Bill Cinema
A People's History, Seattle Repertory Theatre
Kim's Convenience, Taproot Theatre Company
Hugo Literary Series 2018/19, Hugo House
Expand Upon: Immigration, Mirror Stage
The Parting, Music of Remembrance
The Agitators, West of Lenin

5. OUT OF THIS WORLD AWARD: For the most transporting work

B, Washington Ensemble Theatre
The (R)evolution of Steve Jobs, Seattle Opera
In the Heights, Seattle Repertory Theatre
The Woman in Black, Seattle Repertory Theatre
[lavender]: a self portrait, On the Boards
Marie, Dancing Still, 5th Avenue
Danez Smith, Seattle Arts and Lectures
Stabat Mater, Early Music Seattle & Whim W'him
A Midsummer Night's Dream, Pacific Northwest Ballet
Moisture Festival 2019, Moisture Festival
Everybody, Strawberry Theatre Workshop
Cecilia Vicuna: About to Happen, Henry Art Gallery
Kitchen Sessions: Music That Inspires, Central District Forum for Arts and Ideas
2019 Winter Festival, Seattle Chamber Music Society
Legends of Rock, Seattle Women's Chorus
Afterlife: Life and Death . . . Improvised, Unexpected Productions

6. TREAT YOURSELF AWARD: for the funnest way to not think about finals

Cirque Goes Broadway, Seattle Symphony
Dina Martina, ACT Theatre
Beware the Terror of Gaylord Manor, ACT Theatre
Marvel: Universe of Super Heroes, MOPOP
Improv Happy Hour, Unexpected Productions
Twisted Flicks, Jet City Improv
Youth Pride Dance Party, MOPOP
The Addams Family, Edmonds Driftwood Players
Banana Split, SIFF
Harry Potter and the Sacred Text, Tacoma Arts Live
She Stoops to Conquer, Seattle Shakespeare Company
Teen Night Out, Seattle Art Museum
Jingle All the Way, Seattle Men's Chorus
FRESH (a drag show for new talent), 18th and Union
Something Great: A Sketch Comedy Show, ComedySportz Seattle
Naked Mole Rats, Pacific Science Center
Mamma Mia, Seattle Musical Theatre
Drawn That Way (An all ages drag show), Copious Love Productions


7. BEST AESTHETICS AWARD: for great design

Seattle Art Fair 2018, Seattle Art fair
Clyde Petersen: Merch & Destroy, Bellevue Art Museum
Director's Choice, Pacific Northwest Ballet
Bold as Love, Northwest African American Museum
A Dragon Lives Here, Wing Luke Museum of the Asian American Experience
It's Raining Cats and Dogs, MOHAI
T-rex Live, Burke Museum
Night Parade, Pork Filled Players
The Learned Ladies, UW School of Drama
Feathers and Teeth, Washington Ensemble Theatre

8. IN YOUR BACKYARD AWARD: for the partner organization teens love to visit in neighborhoods outside of the City of Seattle

BAM Biennial, Bellevue Arts Museum
Make Believe: Magic of Your Mind, Tacoma Arts Live
CHOP SHOP 2019, CHOP SHOP
Jane Lynch, a Swingin' Little Christmas, Edmonds Center for the Arts
Silent Sky, Edmonds Driftwood Players
CatVideoFest2019, The Grand Cinema
The Music Man (Kirkland Community Musical), Kirkland Performance Center
Raven and the Box of Daylight, Museum of Glass
You're a Good Man Charlie Brown!, Renton Civic Theatre
Promise at Dawn, Stroum Jewish Community Center
Sounds of the Season, Symphony Tacoma
Native Portraiture: Power and Perception,Tacoma Art Museum
A Thousand Words Worth: Washington Authors Tell Their Stories with Objects, The Washington State History Museum


SPECIAL AWARDS
neither for events nor organizations, this category recognizes young leaders in our community


9. BEST YOUTH ENGAGEMENT PROGRAM AWARD
Drama School, Seattle Children’s Theatre
Teen Docent Program, Bellevue Arts Museum
Youth Programs, Seattle Public Theater
National Film Festival for Talented Youth
Reel Queer Youth, Three Dollar Bill Cinema
Youth Writers Cohort, Hugo House
Henry Teen Collective, Henry Art Gallery
Youth Curator Program, Northwest African American Museum
Teen Advisory Group, Seattle Art Museum
Youth Advisory Board, MoPOP
MOHAI Youth Advisors, Museum of History and Industry

10. THE YOUTH ARTS ADVOCATE AWARD

Youth Arts Advocate of the Year Award celebrates a teen who makes big contributions to our region's arts and cultural community through passion, advocacy, and leadership. Learn more here. Know a teen that fits the bill? Send your nomination to [email protected]


ORGANIZATION AWARDS
Celebrating the region’s most teen-friendly arts organizations

11. BEST FRONT-OF-HOUSE EXPERIENCE: For the partner organization with the most welcoming and helpful box office staff, greeters, ushers, etc.

All TeenTix partner organizations nominated

12. BEST THEATRE

(Please note, the Seattle Children's Theatre won this award in 2018 and is not eligible this year.)

18th and Union
5th Avenue Theatre
ACT Theatre
ArtsWest
Book-It Repertory Theatre
Copious Love Productions
Edmonds Driftwood Players
INTIMAN Theatre Festival
Mirror Stage
Pork Filled Players
Renton Civic Theatre
Seattle Musical Theatre
Seattle Public Theater
Seattle Repertory Theatre
Seattle Shakespeare Company
SiS Productions
Strawberry Theatre Workshop
Taproot Theatre
The 14/48 Projects
UW Undergraduate Theatre Society
UW School of Drama
Washington Ensemble Theatre
West of Lenin
Young Americans' Theatre Company

13. BEST MUSEUM or GALLERY

(Please note, The Wing Luke Museum of the Asian Pacific American Experience won this award in 2018 and is not eligible this year.)

Bellevue Arts Museum
Burke Museum
Henry Art Gallery
Museum of Glass
Museum of History & Industry (MOHAI)
Museum of Pop Culture (MoPOP)
Northwest African American Museum
Pacific Science Center
Seattle Art Fair
Seattle Art Museum, Seattle Asian Art Museum & Olympic Sculpture Park
Tacoma Art Museum
Washington State History Museum

14. BEST DANCE ORGANIZATION

(Please note, PNB won this award in 2018 and is not eligible this year.)


CHOP SHOP
Spectrum Dance Theater
Whim W'Him

15. BEST IMPROV ORGANIZATION

ComedySportz Seattle
Unexpected Productions

16. BEST FILM ORGANIZATION

(Please note, Northwest Film Forum won this award in 2018 and is not eligible this year.)

Grand Illusion Cinema
National Film Festival for Talented Youth (NFFTY)
Pacific Science Center's IMAX & Laser Dome
Seattle International Film Festival | SIFF Cinema
The Grand Cinema
Three Dollar Bill Cinema

17. BEST MUSIC ORGANIZATION

(Please note, the Seattle Symphony won this award in 2018 and is not eligible this year.)

Abbey Arts
Early Music Seattle
Music of Remembrance
Pacific MusicWorks
Seattle Chamber Music Society
Seattle Men's & Seattle Women's Choruses
Seattle Opera
Symphony Tacoma

18. BEST CIVIC, CULTURAL, or LITERARY ORGANIZATION

(Please note, LANGSTON won this award in 2018 and is not eligible this year.)

Central District Forum for Arts & Ideas
Hugo House
Seattle Arts & Lectures
Seattle Center
Town Hall

19. BEST MULTI-DISCIPLINARY ORGANIZATION

(Please note, On the Boards won this award in 2018 and is not eligible this year.)

Tacoma Arts Live
Cornish College of the Arts
Edmonds Center for the Arts
Kirkland Performance Center
Meany Center for the Arts
Moisture Festival
Stroum Jewish Community Center

20. COMMUNITY PARTNER OF THE YEAR

21. ARTS PARTNER OF THE YEAR: previously known as “Favorite Organization”, voted on LIVE at the Teeny Award Show



    Login

    Create an account | Reset your password